Powstanie nowy budynek Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego

Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego doczekała się nowego budynku. Elementy budynku trafią na Wyspę Króla Jerzego w kontenerach, a na ich złożenie powinny wystarczyć trzy miesiące.

Działająca od końca lat 70 stacja arktyczna im. H. Arctowskiego znajduje się na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Na wyspie znajduje się również Peruwiańska baza „Base Machu Picchu”, należąca do Chile „Base Presidente Eduardo Frei Montalva”, Urugwajska „Base Científica Antártica Artigas”, Rosyjska „Bellingshausen” oraz Chińska „Wielki Mur”. Przyznacie, że pomimo odległej lokalizacji nasi naukowcy nie mogą czuć się osamotnieni.

„MIESZKAŃCY ROSYJSKIEJ STACJI BELLINGSHAUSEN NAZYWAJĄ JĄ UZDROWISKIEM I NIC W TYM DZIWNEGO. NIEJEDNA OSOBA MARZY O UCIECZCE W PRZYSŁOWIOWE BIESZCZADY.”

Mieszkańcy Rosyjskiej stacji Bellingshausen nazywają ją uzdrowiskiem i nic w tym dziwnego. Niejedna osoba marzy o ucieczce w przysłowiowe Bieszczady.

Stacja Arktyczna podlegająca Instytutowi Biochemii i Biofizyki PAN otrzymała od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotację celową w wysokości 88 mln zł na przebudowę infrastruktury stacji i budowę nowego budynku głównego.

„GDYBY ZOSTAWIĆ STACJĘ TAK, JAK JEST, SIŁY PRZYRODY ZMIOTĄ JĄ Z POWIERZCHNI ZIEMI.”

Jak powiedział dziennikarzom dyrektor IBB PAN prof. Piotr Zielenkiewicz, gdyby zostawić stację tak, jak jest, siły przyrody zmiotą ją z powierzchni ziemi. Jak wyjaśnia, w czasie sztormów podnoszące się wody zatoki już niemal „pukają do drzwi stacji”. „Ona jest umiejscowiona zbyt blisko brzegu. I uległa naturalnemu zużyciu” – dodał.

Nowy budynek stacji został zaprojektowany przez pracownie Kuryłowicz & Associates już kilka lat temu, bo w 2015 r., ale dopiero teraz projekt zostanie zrealizowany. Wnętrza tej niecodziennej konstrukcji oprócz powierzchni mieszkalnej zaoferują swoim mieszkańcom pomieszczenia laboratoryjne, konferencyjne, biblioteczne oraz rekreacyjne.

Elewacja budynku pokryta będzie żółtozłotą blachą – nierdzewnym stopem aluminium i miedzi, a w wnętrzu dominować będzie drewno.

Wizualizacja | źródło: www.apaka.com.pl

Prof. Ewa Kuryłowicz z pracowni architektonicznej Kuryłowicz & Associates opowiada, że to szczególny projekt. Wyjaśnia, że na miejscu, gdzie powstać ma stacja, nie ma żadnej infrastruktury. A warunki są bardzo trudne. To nie tylko mróz i śnieg, ale też wiatr wiejący nieraz z prędkością 220 km/h i niosący kamienie.

Wizualizacja | źródło: www.apaka.com.pl

Część mieszkalna będzie na piętrze. Na parterze znajdzie się tylko wejście do budynku. Umieszczone będzie w betonowej nodze po środku budynku. Ta część budynku stanowić ma śluzę. Tu będzie można się przebrać i zdjąć zabrudzone błotem i odchodami zwierząt buty.

Wizualizacja | źródło: www.apaka.com.pl

Części budynku trzeba przewieźć na miejsce i ustawić w prosty sposób, bo nie będzie tam dostępna specjalistyczna firma wykonawcza. Dlatego budynek ma być złożony z modułów. Układ przestrzenny pozwala na dalszy rozwój stacji za pomocą modułów.

Wizualizacja | źródło: www.apaka.com.pl

Architektka wyjaśnia, że części budynku będą wykonane w Polsce, a potem złożone w całość tu na miejscu, aby sprawdzić, czy wszystko się zgadza. Potem budynek będzie rozmontowany, jego części spakowane i przewiezione na Wyspę Króla Jerzego. A tam nastąpi ostateczny montaż.

Po starej stacji pozostać ma tylko najstarsza jej część zbudowana 40 lat temu. Powstać ma tam tzw. muzeum Stacji Arctowskiego, które będą mogli odwiedzać turyści. 

Wizualizacja | źródło: www.apaka.com.pl

Polecane

Beauer 3X – Przyczepa kempingowa, którą możesz powiększyć trzykrotnie za naciśnięciem jednego przycisku

Jeśli chodzi o przyczepy kempingowe, widzieliśmy, czytaliśmy i słyszeliśmy o naszej części opcji. Ale innowacja to zaskakująca rzecz; Temat przyczep kempingowych w ostatnim czasie...

Heineken stworzył lodówkę, która będzie podążać za Tobą ze schłodzonym piwem

Beer Outdoor Transporter (B.O.T) od Heinekena to lodówka osadzona na robocie wyposażonym w sztuczną inteligencje, który podąża za tobą i czeka na chwile kiedy...

Naturalnej wielkości zbroja Iron Mana Mark III może być Twoja!

Superbohaterowie mają na całym świecie miliony zagorzałych fanów, którzy zrobią wszystko, aby zdobyć gadżety powiązane ze swoimi idolami. Iron Man to superbohater, którego nie...